Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zgorzelcu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://pinb.zgorzelec.pl.
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2024-04-11.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-05-17.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej.
Treści opublikowane, udostępnione pliki w biuletynie zostaną zmodyfikowane w celu dostosowania do wymogów prawnych.
Treści niedostępne i wyłączenia:
- Brak opisów alternatywnych i tytułów dla niektórych zdjęć i grafik lub opisy alternatywne nie są poprawnie napisane.
- Niektóre linki nie posiadają treści ani tytułu lub alt zawartego obrazu jest pusty lub go brakuje.
Pliki PDF, DOC itp. – redaktor strony internetowej stara się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio w serwisie. Odrębną kwestią jest poprawne formatowanie plików tak, by były one dostępne (np. powinny posiadać strukturę znaczników, czyli tagowanie).
- Strona internetowa zawiera dokumenty PDF, które powstały na podstawie źle przygotowanych dokumentów word (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury) – lub są skanami dokumentów. W miarę możliwości będzie to poprawiane.
- Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR.
- Niektóre linki w treści zawierają jako opis fragment adresu URL.
Data sporządzenia deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-05-17.
Deklarację sporządzono na podstawie:
Samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje dodatkowe
Ułatwienia
Skróty klawiaturowe
Pierwsze naciśnięcie klawisza TAB spowoduje wyświetlenie menu nawigacyjnego poszczególnych sekcji witryny. Każde kolejne naciśnięcie TAB pokazuje następną pozycję.
przejść do wybranego obszaru serwisu, przez naciśniecie ENTER
SHIFT + TAB, aby wrócić do poprzedniej sekcji.
Strona zapewnia opcję zmiany kontrastu, zmiany wielkości czcionki
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z osobą kontaktową na adres poczty elektronicznej zgorzelec@zgorzelec.pinb.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 75/ 64 24 644. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Otoczenie i dojazd:
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zgorzelcu znajduje się w budynku zlokalizowanym przy ul. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego 8, 59-900 Zgorzelec. Dojazd do budynku jest możliwy od strony ulicy Bohaterów II Armii Wojska Polskiego. Obok budynku 8 wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które są oznaczone widoczną tablicą informacyjną pionową. Budynek jest własnością Powiatu Zgorzeleckiego, od którego pomieszczenia na II piętrze wynajmowane są przez Inspektorat.
BUDYNEK 8 – jest budynkiem 4 kondygnacyjnym wyposażonym w windę. Budynek ma dwa wejścia. Jedno z nich jest oznaczone. Do oznaczonego wejścia prowadzą schody i pochylnia.
W budynku w oznaczonym wejściu znajduje się winda, którą można dotrzeć do wszystkich poziomów budynku. Na parterze przy wejściu do windy jest tablica informacyjna. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Na parterze umiejscowiona jest tablica tyflograficzna obrazująca rozkład pomieszczeń parteru w sposób wizualny i dotykowy ( w alfabecie Braille’a). Tablica jest umiejscowiona na postumencie po lewej stronie od wejścia. Po wejściu na II piętro za szklanymi drzwiami, na wprost na ścianie znajduje się tablica tyflograficzna obrazująca rozkład pomieszczeń piętra w sposób wizualny i dotykowy (w alfabecie Braille’a). Drukiem powiększonym i w alfabecie Braille’a. Na poręczach schodów znajdują się oznaczenia kierunkowe w alfabecie Braille’a.
Każdy, bez konieczności wykazania interesu prawnego lub faktycznego, ma prawo poinformować podmiot publiczny o braku dostępności architektonicznej lub informacyjno – komunikacyjnej.
W budynku dozwolone jest poruszanie się osoby niepełnosprawnej z psem przewodnikiem.
Inne informacje i oświadczenia
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062 t.j.) osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno – komunikacyjnej, zwanym dalej ,,wnioskiem o zapewnienie dostępności”.
Wniosek o zapewnienie dostępności powinien zawierać:
dane kontaktowe wnioskodawcy,
wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno – komunikacyjnym,
wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.